23948sdkhjf

Kuratorer rejser millionkrav mod revisor

Revisoren havde ikke tilstrækkeligt med beviser for sine konklusioner, mener kuratellet i auktions-konkurs 

Kuratorerne i konkursboet efter auktionshuset Lauritz.com har rettet et krav på 22 mio. kr. mod selskabets revisor.

Det skriver Finans på baggrund af seneste redegørelse til kreditorerne efter auktionshuset. 

Kuratellet skriver ifølge Finans, at revisoren Beierholm ikke burde have kunnet give Lauritz-koncernens regnskaber for 2021 og 2022 en konklusion uden modifikationer, fordi Beierholm ifølge kuratorerne ikke har haft tilstrækkeligt med bevis for, at regnskaberne kunne aflægges under forudsætning om fortsat drift, den såkaldte going concern. 

"Kravet er begrundet i, at koncernens forhenværende revisor, efter kuratellets opfattelse, har begået ansvarspådragende fejl i forbindelse med revisionen," skriver kuratorerne, advokat Rune Derno fra Poul Schmith og Henrik Selchau Poulsen fra Bruun & Hjejle ifølge Finans. 

Kravet mod revisoren er seneste af flere. Tidligere er der også rejst krav mod den tidligere ledelse i selskabet, ligesom kuratellet har rejst en sag om konkurskarantæne mod tidligere ledelsesfigurer. 

Auktionshuset blev erklæret konkurs 11. juli 2023. 

Selskabet havde været under rekonstruktion i knap en måned inden konkursen, fordi det ikke havde været i stand til at betale sine udeståender.

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.063